Su arıtma cihazı adından anlaşıldığı gibi su içerisindeki istenilmeyen maddeleri ve mikroorganizmaları arındırmak su tesisatlarına yerleşik olarak kurulan bir arındırıcıdır.

Su arıtma cihazı özellikle büyük kentlerin su şebekelerindeki suların içme suyu kalitesine getirilmesi için kullanılmaktadır. Günümüzde İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük ölçekli şehirlerin şebeke suları barajlarda gerçekleştirilen arındırma işlemine rağmen içme suyu olarak kullanılmamaktadır. Genel olarak yüksek miktarda klor ihtiva eden şebeke sularının insan sağlığına zarar verdiği bilinmektedir. Bu nedenle de ya arıtılmış sulardan ya da su şirketlerinin sertifikalı ve güvence altına alınmış memba sularından tüketilmelidir.

Şebeke Sularında Bulunan Riskler

Şehir şebekelerinin ve özellikle büyük şehirlerin sahip olduğu su hatlarının tamamen güvenli olduğu kesin olarak belirtilememektedir. Bu nedenle de suların mikroplardan veya zararlı parazitlerden arındırılması için klor kullanılmaktadır. Klor ise donmuş tuz çözeltisi ya da erimiş sodyum klorundan elde edilen bir maddedir. Kısa vadede insan sağlığını direkt olarak etkilememesine karşın uzun vadede oldukça büyük riskleri doğurabilmektedir. Sağlık açısından uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Ayrıca şebeke suların ortaya çıkan diğer gerçek, şebekeler içerisinde hareket eden temiz su seviyesi sahip olduğu basıncı yitirdiğinde dıştan içe doğru bir sızıntıya neden olur. Bu tesisatın dış yüzeyinde bulunan mikroplu ve pis suların şebeke hattının içine girmesi anlamına gelir. Basınç geri döndüğünde suya karışarak soframıza kadar gelmektedir.

Su Arıtma Yöntemleri: Kaynama

Su arıtma işlemlerinin diğer bir yolu da suyun kaynatılarak mikroplardan arındırılmasıdır. Basit olarak belirttiğimiz bu teknik evlerden çok büyük bütçelere sahip şirketlere kadar farklı şekillerde kullanılan bir tekniktir. Hem fazlaca maliyetli hem de pratik olmayan bir yöntemdir. Ancak suların arıtılması konusunda yeterli olduğu bilinmektedir. Yine de bu durumda kaynama derecesine ulaştığında suyun içerisindeki yararlı bazı minerallerin kaybolma riski bulunmaktadır. Bu durumda suyun pH derecesinde de değişimler meydana gelir ve içme suyu olarak tercih edilmemektedir. İçme suyunun belirli bir yumuşaklığa ve mineral zenginliğine sahip olması gereklidir. Ancak yüksek sıcaklıklar mikroplardan arındırmasına karşın suyun içim kalitesini de azaltmaktadır. Kaynamış sular karışımlarla birlikteyken daha yararlı olmaktadır. Örneğin yemeklerde kullanımı son derece uygundur.

Su Arıtma Cihazının Çalışma Prensipleri

Su arıtma cihazında prensip birbirine aktarım sağlayan birden fazla özelliklere sahip filtrelerin yardımıyla aşamalı olarak suyun arındırılmasıdır. Bu filtreler farklı özelliklere sahip filtrelerdir ve her birinin yaptığı işlevsellik diğerinden farklı olarak gerçekleşir. Su arıtma cihazlarında en yaygın olarak kullanılan madde hiç şüphesiz karbondur. Çünkü karbonun zararlı kimyasalları emerek izole etmek gibi doğal bir özelliği bulunmaktadır. Birçok arıtma ve saflaştırma cihazlarında ya da tesislerinde karbon sıkça kullanılmaktadır.

Karbon özellikle organik kimyasallar üzerinde oldukça etkili bir maddedir. Su içindeki bu kimyasallar mıknatıs gibi işleyen karbona yapışarak sudan ayrılmaktadırlar. Bu şekilde su yukarıda belirtilen arıtma işlemlerine gerek duyulmaksızın karbon yardımıyla içme suyu arıtılmaktadır.

Su arıtma cihazı su tesisatlarına bağlanarak çalıştırılmaktadır. Şebeke basıncından yararlanılarak suyun aşağıda belirteceğimiz filtrelerden geçerek arıtılması sağlanmaktadır. Pratik olarak oldukça hayatı kolaylaştıran bu sistemsel birleşim su arıtıcısının sürekli olarak içme suyu üretmesine olanak sağlamaktadır. Genel hatlarıyla arıtıcı şebeke suyuna bağlanır ve filtrelere geçişi sağlanır. En az iki ve en fazla 5 adet farklı filtreye sahip olan ev tipi su arıtma cihazı bulunmaktadır. Farklı bölge veya ülkelere göre daha fazla ve farklı filtre seçeneğine sahip tipleri de bulunmaktadır ancak özellikle ülkemizde 2, 3, 4 ve 5 filtre seçeneğine sahip tipleri bulunmaktadır.

Arıtma Filtreleri ve Özellikleri

1-       Ön Tortu Filtreleri

Ön tortu filtreleri su içerisinde ön filtreleme işlemini yapmak için tercih edilmektedir. Genel amacı su içerisinde kabaca yer alan tortuları temizlemektir. Çamur, taş veya kum parçaları, metaller ve benzeri maddeleri arındırarak bir sonraki filtrenin işlevselliğini aktif hale getirmek için kullanılmaktadır. Genel prensibi kaba temizliği yapmaktır.

2-       GAC Granül Aktif Karbon Filtre

Granül aktif karbonlu (GAC) olarak adlandırılan bu filtre içerdiği karbon granülleri sayesinde su içerisinde yer alan bazı kimyasal yapıları ve organik kimyasalları sudan ayırır. Tortusu alınmış olan su bu filtreden kolaylıkla ve sağlıklı olarak geçerek bir sonraki filtre için temizleme işlemini gerçekleştirir. Su içerisinde zararlı olabilecek kimyasalların alınmasıyla hem suyun inceliği hem de berraklığını sağlamaktadır. GAC filtrelerin bir diğer kullanım amacı su içinde yer alan klor ve sülfür gibi suya koku veren kimyasalların temizlenmesidir. Bu şekilde suda kötü kokulara neden olan kimyasallar arındırılır.

3-       CTO Blok Karbon Filtre

Blok karbon filtre ile aktif karbon filtre arasında kullanılan malzeme aynı karbondur. Aralarındaki fark granül büyüklüğü ve presleme basınç ölçülerinin birbirlerinden farklı olmasıdır. Blok karbon filtre GAC filtreden gelen suyun çok daha ince bir mikron aralığında geçerek geride kalan ve emilemeyen kimyasalların yakalanmasını sağlar. Bu şekilde üçüncü aşama olarak çok daha berrak ve arınmış bir hale gelmiş olarak arınma işlemi tamamlanmaktadır. Ancak su bu durumda içmeye hazır değildir. pH derecesi ve suyun tadı içmeye hazır olmadığından karbon olmayan farklı bir tür filtre kullanılmaktadır. Alkali dediğimiz ve sudaki minerallerin kazanımını sağlayan bir filtre bulunur. Artık arınma değil kazanım başlatılmaktadır.

4-       Seramik Alkali Filtre

Suların saflaştırılma veya arındırılma işlemlerinde kullanılan karbon, su içerisinde bulunan bazı yararlı mineralleri de yok etmektedir. Bu nedenle suyun kaybettiği mineral ihtiyacının karşılanması için seramik alkali filtre kullanılmaktadır. İçerdiği mineraller sayesinde suyun pH seviyesini ve yükseltir ve kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi insan sağlığına büyük ölçüde gerekli olan mineralleri geri kazandırır.

5-       POST Filtre

Genel olarak her su arıtıcında arıtılmak istenen suya göre filtre bulunmaktadır. POST filtre ise birbirinde farklı seçimlerde tercih edilmektedir. İçerisinde yer alan Hindistan cevizi kabuğu filtrenin tüm özelliğini ortaya koymaktadır. Arıtılan, mineral ve alkali ile zenginleştirilen suya tat vermek için Hindistan cevizi kullanılmaktadır. Bu sayede su hem yumuşak bir sertliğe ulaşır hem de tadı içilebilir bir lezzete ulaşır.

Su Arıtma Cihazı Tavsiye Edilir mi?

Su arıtma cihazları satış argümanlarında genel olarak tamamen sağlıklı ve gerekli olduğu gibi bir açıklama bulunmaktadır. İçme sularında en çok tercih edilmesi gereken sular daha çok kaynaklardan doğal olarak akan ve yer altından tüm mineral zenginliği ile çıkartılan sulardır. Bu sular tüm nüfusa yetmeyeceğinden en azından günde en az bir miktar tüketilmelidir. Ancak ihtiyaç duyulan diğer içme suyu için arıtma cihazına başvurulması tavsiye edilmektedir. Memba suları olarak satılmakta olan suların arıtma mı yoksa gerçekten kaynaktan mı geldiğinden emin olunmamasına karşın arıtma cihazının tam olarak nasıl çalıştığını bilmeniz sizi daha fazla güvenli hale getirebilir. Ayrıca dönemsel bakımlarının dışında fazla bir maliyeti olmadığından ekonomik olarak da tercih edilebilmektedir.

Birçok arıtma cihazı kullanıcısı yapmış oldukları yorumlarda hem suyun tadından hem de sertliğinden memnun kaldığını söylemiştir. En az 3 filtreli tiplerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

Paylaşabilirsiniz

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Haber Bülteni
İndirimlerden Yararlanmak İçin